X

DOMAİN & HOSTİNG

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Domain & Hosting

Domain Hosting


Domain hosting, web sitesi kurmak isteyenlerin mutlaka sahip olması gereken önemli iki hizmet olmaktadır. Bir web sitesi domain ve hosting hizmetleri olmadan asla açılamamaktadır. Domain, yani diğer adı ile alan adı bir web sitesinin adresini temsil eden hizmet olmaktadır. Hosting ise bir web sitesinin barındığı yere verilen isim olmaktadır. Domain ve hosting hizmetleri ise bir web sitesinin internet üzerinde görünür olmasını sağlayan iki önemli kavram olmaktadır.


Domain Ne Demektir?


Domain, yani Türkçe anlamı ile alan adı, bir web sitesinin kimliğini temsil eden bir terim olmaktadır. Genel olarak web siteleri internet üzerinde ip adresi ile yer almakta olup, bu ip adreslerinin akılda kalması zor olacağından dolayı, domain adı altında web sitelerinin adresleri belirlenmektedir. Buna bağlı olarak bir web sitesinin adresi domain olmaktadır. Domain, yani alan adı web sitelerinin parmak izi olmaktadır.


Alan adları ile web siteleri bir adrese ve isme kavuşmaktadır. Bu sayede internet kullanıcıları bu domainler sayesinde istedikleri sitelere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Web sitelerine bağlanan domainler sayesinde uzun olan ip numaralarını kullanmaya gerek kalmamaktadır. Adres satırlarına girilen alan adları, DNS aracılığı ile ip adresine dönüştürülmekte ve bu sayede web sitelerine bağlantı kolaylıkla gerçekleşmektedir. Domain ise com, net ve org uzantılı olarak alınabilmektedir.


Domain Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?


Bir sitenin kimliği olan domainler, bu alan adlarını satan firmalardan satın alınmaktadır. Domain aylık, yıllık ya da daha uzun süreli kiralayarak alınan tescillenmiş özel site isimleri olmaktadır. Domainler genel olarak alanadı.com ya da alanadı.net gibi benzeri formlarda kullanılabilmektedir.


Domain seçimi ise bir web sitesinin arama motorlarında çıkması için ve sitenin kolay tanınması için en önemli konulardan birisi olmaktadır. Domain seçiminde ise benzersiz, akılda kolay kalıcı ve açılacak olan web sitesinin özelliklerine uygun olan alan adlarının seçilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak domain alırken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanmaktadır;


 • Satın alınacak olan domainin daha önceden kullanılmadığına emin olmak gerekmektedir.
 • Açılacak olan web sitesinin özelliklerine uygun olması lazımdır.
 • Akılda kalması kolay ve kısa bir domain adının seçilmesi gerekmektedir.
 • Alan adı seçiminde işaretlerin ve rakamların kullanılmaması şarttır.
 • Açılacak olan web sitesinin daha kolay tanınması açısından, her zaman ’’. com’’ uzantılı olan domainler daha iyi olmaktadır.

Hosting Nedir?


Hosting en genel anlamı ile bir web sitesinin ve o siteye ait olan bütün içeriklerin barındığı yer olmaktadır. Kısaca hosting, web sitelerinin internet üzerinde bulunduğu yerler olmaktadır. Hosting ile domainin ise mutlaka birbirlerine bağlanması gerekmektedir. Web sitelerinin barındığı yerler olan hostingler ise paketler halinde satışa sunulan bir hizmet olmaktadır.


Açılacak olan web sitelerinin özelliklerine ve üye sayılarına göre istenilen büyüklükte hosting paketleri satın alınabilmektedir. Hostinglerin her şeyden önce site trafiğini karşılayacak şekilde ve özelliklerde olması gerekmektedir.


Hosting Özellikleri Nelerdir?


Hosting hizmeti ile sitelerin barınması ve korunması sağlanabilmektedir. Hostingler sunucu firmalar tarafından web sitesi sahiplerine paketler halinde sunulmaktadır. Hosting sayesinde bir web sitesine dünyanın her yerinden olmak üzere ulaşılabilmektedir. Hostingler sayesinde web siteleri her zaman online olarak kalabilmektedir.


Kiralanan hosting hizmeti sayesinde, site içerikleri saklanabilmekte, korunabilmekte ve bütün veriler yedeklenebilmektedir. Hosting en kolay anlamıyla bir sitenin internet üzerinde barındığı yer olmaktadır. Sitelerin barındığı yer olan hosting seçiminde site güvenliği için her zaman güvenilir olan firmalardan satın alma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.


Hosting Hizmet Çeşitleri Nelerdir?


Hosting sunucu hizmeti, açılacak olan web sitesinin özelliklerine göre satın alınabilen bir hizmet olmaktadır. Buna göre satın alınabilecek olan ve en çok tercih edilen bazı hosting hizmet çeşitleri ise şunlar olmaktadır;


 • Kurumsal Hosting
 • Sınırsız Hosting
 • Reseller Hosting
 • Worldpress Hosting
 • Mail Hosting
 • Paylaşımlı Hosting

Hosting, yani barındırma hizmeti dahilinde verilen hizmetler ise genel olarak şunları kapsamaktadır;


 • 7/ 24 olmak üzere müşteri destek hizmeti
 • SSL serfikası hizmeti
 • Geliştirici araçlar
 • E-posta hizmeti
 • Otomatik olarak web sitesi yedeklerinin oluşturulması

İşletim Sistemlerine Göre Hosting Çeşitleri Nelerdir?


Hostingler genel olarak işletim sitemlerine göre de çeşitlere ayrılmaktadır. Buna bağlı olarak işletim sistemlerine göre hosting çeşitleri ise şunlar olmaktadır;


 • Linux Hosting
 • Windows Hosting

Linux Hosting Nedir?


Linux hosting, kısaca Linux işletim siteminin kullanıldığı hosting çeşidi olmaktadır. Linux tabanlı olan hostingler genel olarak Mysql, PHP, Worlpress gibi web yazılımlı sitelerin barınması için en ideal olan hostingler olmaktadır.


Windows Hosting Nedir?


Windows işletim sisteminin kullanıldığı hostingler ise windows hosting olarak adlandırılmaktadır. Windows tabanlı olan bu hostingler, ASP kodlama ile yapılmış olan siteler için en ideal olan hosting türüdür. Aynı zamanda Mysql kodlama ile yapılmış olan sitelerde de windows hosting kullanılabilmektedir.


SOSYAL MEDYA
Telefon
+90 549 519 53 08
E-Posta
bilgi@yedirenktasarim.com
İstanbul (Merkez)
Cumhuriyet Caddesi Sultantepe Mahalesi No: 9/1 Üsküdar / İSTANBUL
Kayseri
Erciyes Üniversitesi Teknopark 1.Bina Ofis No : 70 MELİKGAZİ/KAYSERİ