X

WEB YAZILIM

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Web Yazılım

Web Yazılım


Web yazılım, bilgisayar dünyasında en önemli kavramlardan birisi olup, aynı zamanda web sitesi kurmak isteyen pek çok kişinin de en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Web yazılımları bir internet sitesinin, yani web sitelerinin oluşturulmasında kullanılan özel kodlama sistemlerinin hepsini kapsamaktadır. Web yazılımları sayesinde internet sitelerinde istenilen şekilde kurulabilmekte ve hazırlanabilmektedir. Web yazılımları her zaman konusunda uzman olan web tasarımcıları tarafından hazırlanmaktadır.


Web Yazılımı Nedir?


Bir web sitesinin oluşturulmasında, her zaman için öncelikle web yazılımları kullanılmaktadır. Bir web sitesinin kullanıma hazır hale gelebilmesi için ve istenilen niteliklerde olabilmesi için kullanılan web sitesi yazılımları; kullanıcı odaklı ve kullanıcının göremediği alanlar olarak iki kısımdan oluşmaktadır.


Bu sayede bir siteye gelen ziyaretçiler bu arka planda yapılan düzenlemelerin yardımı ile siteleri görüntüleyebilmekte ve bütün özelliklerinden kolaylıkla yararlanabilmektedir. Bir web sitesinin verimli olarak çalışabilmesi içinse, hazırlanan web sitesi yazılımlarının kodlamalarının, eksiksiz ve site özelliklerine uygun koşullarda olması gerekmektedir.


Bu nedenle bir web sitesi hazırlık ve kurulum aşamalarında, her zaman için konusunda uzman olan web tasarımcıları ile çalışmak icap etmektedir. Gerektiği gibi hazırlanmayan web yazılımları nedeniyle, hazırlanan siteler hiç bir zaman verimli bir şekilde çalışamamaktadır. Aynı zamanda pek çok teknik hatanın ortaya çıkması da kaçınılmaz olmaktadır.


Web Sitesi Yazılım Çeşitleri Nelerdir?


Gelişen teknolojiye bağlı olarak internet dünyası da daha çok kişi tarafından kullanılabilir bir hale gelmiş, buna bağlı olarak internet üzerinde yer alan siteler de büyük bir önem kazanmıştır. Bu kapsamda başta iş yerleri, özel kuruluşlar ve şahıslar olmak üzere benzeri pek çok alan için web sitesi açılmaya başlanmıştır.


İnternet üzerinde yer alan bu web siteleri ise kullanım amaçlarına uygun olan web sitesi yazılımları ile web tasarımcıları tarafından hazırlamakta ve geliştirilmektedir. Bu web sitelerinin hazırlanmasında kullanılan, başlıca web yazılım çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;


  • HTML
  • Flash, Java Script, PHP ve ASP

Web Sitesi Yazılımı HTML Özellikleri Nelerdir?


Web sitesi yazılımı HTML, bütün yazılım çeşitlerinin temelini oluşturan kodlama sistemi olmaktadır. Aynı zamanda HTML kullanımı en kolay olan web yazılımı olma özelliğini de taşımaktadır. Günümüzde internet üzerinden yer alan sitelerin pek çoğu HTML yazılım dili kullanılarak hazırlanmaktadır. HTML sayesinde oluşturulan bir web sitesinde site kullanıcılarının neleri görüp, göremeyeceği kolaylıkla ayarlanabilmektedir.


Aynı zamanda yapılan HTMLkodlamaları yardımı ile bir web sitesine video ve görsellerinde eklenmesi sağlanabilmektedir. HTML kodlama ile site ziyaretçilerinin istedikleri işlevleri yerine getirecek bütün ayarlamalar kolaylıkla yapılabilmektedir. HTML yazılımı ile web sitesi sayfalarının hepsi istenen şekilde düzenlenebilmekte ve değiştirilebilmektedir.


Web Sitesi Yazılımları Flash, Java Script, PHP ve ASP Özellikleri Nelerdir?


HTML kodlamaya destek olarak ortaya çıkmış olan Flash, Java Script, PHP ve ASP yazılımları ise web sitelerine daha detaylı olan özellikler eklenmesini sağlayan yazılım çeşitleridir. Bunlar sayesinde web siteleri temalarına ekstradan birçok faydalı özellik eklenebilmektedir.


HTML desteği ile kullanılabilen bu yazılımlarla web sitelerine üye yorumları, e-ticaret ve bankacılık sistemleri için gerekli olan alt yapılar hazırlanmaktadır. Flash, Java Script, PHP ve ASP yazılımları, bankaların resmi siteleri ve e-ticaret siteleri gibi benzeri web sitelerinin hazırlık aşamasında işe yaramaktadır.


Web Yazılımlarının Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?


Web yazılımları, öncelikle hazırlanacak olan web sitelerinin taşıyacağı özelliklere göre kullanılan programlama dilleri olmaktadır. Bu nedenle web sitelerinde olması gereken özelliklere uygun olan web sitesi yazılımının seçilmesi gerekmektedir. Web sitesi yazılımlarının kullanım alanları ise oldukça geniştir. Buna bağlı olarak web sitesi yazılımı olarak başta HTML olmak üzere, Flash, Java Script, PHP ve ASP yazılımları da sıklıkla kullanılmaktadır.


Web sitesi yazılımlarının kullanıldığı alanlar ise web siteleri, e-ticaret siteleri, web tabanlı oyunlar, uygulama siteleri ve daha birçok benzeri alan olabilmektedir. Bir web sitesinin verimli olarak çalışabilmesi içinse, işinde tecrübeli ve profesyonel olan yazılım şirketleri ile çalışması gerekmektedir. Web sitesi hazırlık aşamasında gerekli olan web sitesi yazılımlarının kullanılması ile bu siteler hiç bir sorun yaşamadan çalışabilmektedir.


Web Siteleri Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


İnternet üzerinde yer alan bir web sitesinin verimli ve eksiksiz bir şekilde çalışması için kesinlikle web yazılımlarının da, buna bağlı olarak uygun kodlamalardan oluşması gerekmektedir. Genel olarak web siteleri hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gerekenler ise şunlar olmaktadır;


  • Bir web sitesi hazırlık aşamasında site özelliklerine uygun olan noktaların çok iyi bir şekilde belirlenmesi ve bunların analiz çalışmalarının iyi yapılması gerekmektedir.
  • Web sitesi temelinin oluşturulması kadar, bu siteye ait olan SEO çalışmalarının da, kullanılan yazılımlara uygun olarak eksiksiz bir şekilde yapılması lazımdır. SEO çalışması iyi yapılmayan web siteleri, arama motorları tarafından dikkate alınmamakta ve bu nedenle hedeflenen site ziyaretçilerine sitenin ulaşabilmesi imkânsız bir hale gelmektedir.
  • Hazırlanan bir web sitesinin mutlaka mobil cihazların kullanımına da uygun olması şart olup, bu doğrultuda olan çalışmalarında eksiksiz olarak yapılması lazımdır.
  • Web sitesi hazırlanmasında ise kesinlikle bu konuda bilgi sahibi ve profesyonel olan yazılım firmaları ile çalışılması ise en önemli unsur olmaktadır.

SOSYAL MEDYA
Telefon
+90 549 519 53 08
E-Posta
bilgi@yedirenktasarim.com
İstanbul (Merkez)
Cumhuriyet Caddesi Sultantepe Mahalesi No: 9/1 Üsküdar / İSTANBUL
Kayseri
Erciyes Üniversitesi Teknopark 1.Bina Ofis No : 70 MELİKGAZİ/KAYSERİ